Lonžování

20. listopadu 2009 v 10:06 | Kája-Koníci
Lonžováním začíná opravdový první výcvik.Lonžováním rozumíme výcvik a vedení koně na kruhu pomocí dlouhé opratě (lonže).Výhodou lonžování je,že si kůň takto zvyká reagovat na pomůcky a hlasové povely.Teprve když se kůň pohybuje na lonži jistě a jde dobře dopředu,zvykáme ho na udidlo.Na lonži koně také poprvé seznamujeme se sedlem.Při prvním nasedlání nesmíme příliš utáhnout podbřišník.Sedlo se však nesmí obrátit, a proto ho zpevníme pomocí poprsního řemene.Abychom koně aučili chodit na lonži,potřebujeme k tomu druhou osobu,která koně zpočátku vede na obvodu kruhu a naučí jej reagovat na hlasové povely.
- lonžování
LONŽ
Lonž je dlouhá oprať (7,5 metru),která se zapne do ubnosku koně nebo do vnějšího kroužku udidla.Druhý konec lonže drží cvičitel stojící v centru kruhu.Lomž musí být stále lehce napnutá.K tomu si cvičitel pomáhá dlouhým bičem,kterým koně pobízí na obvod kruhu.Lonž v podstatě nahrazuje otěž a nesmí být přetočená.Při lonžování na levou ruku-tj. z pohledu cvičitele se kůň pohybuje zprava doleva-držíme lonž v levé ruce a bič v ruce pravé.Otočíme-li koně na pravou ruku,vyměnime si v rukou také lonž a bič.
- lonž
PŘIPEVNĚNÍ LONŽE K UZDČCE
Správné zapnutí lonže je důležité.Nikdy nesmime lonž zapnout pouze do vnitřního kroužku udidla,neboť bychom tak mohli protáhnout udidlo hubou koně.Lonž můžeme zapnout tak,že karabinku provlékneme pod řemínkem podbradníku a vnitřním kroužkem udidla a zapneme ji zpět do lonže.Další možnost je protáhnout lonž vnitřním kroužkem udidla a připnout ji do vnějšího kroužku.Otěže samozřejmě nesmějí během lonžování přepadávat přes hlavu koně,a proto je omotáme několikrát okolo sebe a podepneme pod hrdelníkem.
LONŽOVACÍ BIČ
Délka lonžovacího biče je zhruba 2 metry.Na biči je připevněn provázek asi 2 metry dlouhý.Na konci provázku je ještě připevněn krátký šlahounek,který vydává práskavý zvuk při švihnutí bičem.Bič však neslouží k bití koně,ale jako pomůcka pro udávání pokynů.
- lonžovací bič
POBÍDKY LONŽOVACÍM BIČEM
Bičem pobízíme koně dopředu a také zabraňujeme,aby kůň vešel samovolně dovnitř kruhu.Cvičitel drží koně sevřeného mezi lonží a biček.Bič neslouží k bití koně,ale jako pomůcka pro udávání pokynů.Kůň nesmí mít z biče strach.Během lonžování směřuje špička biče kupředu na záď koně.
HLASOVÉ POBÍDKY (POVELY)
Koně zvykáme nejen na pobídky dávané lonží a bičem,ale také na pobídky hlasové.Ty nejsou méně významné než jiné pobídky při lonžování.Kůň se musí naučit rozpoznat povely a reagovat na ně správným způsobem.Povely pro zpomalení a zastavení dáváme táhlé nízkým tónem hlasu.Povely pro zrychlení chodu musí naopak znít důrazně a krátce.Důležité je,abychom používali určité povely stále ve stejné hlasové tónině.
LONŽOVACÍ OBŘIŠNÍK
Lonžovací obřišník má v místech,které se pokládá na kohoutek koně,dva polštářky.Po obou stranách má tento obřišník malé kroužky,do kterých lze připnout vyvazovací otěže.Používá se zejména pro počáteční výcvik mladého koně.
- lonžovací obřišník
OBNOSEK
Obnosek je druh ohlávky,na jejíž nosní části jsou připevněny tři otočné kroužky,do kterých můžeme zapnout lonž,případně také vyvazovací otěže.Nánosník je navíc podložen,aby koně při lonžování příliš netlačil.
- lonžovací obnosek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni na smajlíka

:-D 62.5% (5)
:-( 12.5% (1)
:-) 25% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama